ANTALYA PTT Başmüdürlüğü Çalışanlarına yapılan Mobinge , Güven Haber-SEN BARİKATI !!!

08 Ağustos 2022 12:24 Güven Haber-Sen 1854

PTT’de çalışan personellere mobbing uygulandığını iddia eden, Güven Haber Sendikası ve Bağlı olduğu Birleşik Kamu-İŞ Konfederasyonu ve alt bileşen sendikaları Antalya Şube Yöneticileri PTT Başmüdürlüğü önünde eylem gerçekleştirdi.

PTT’de çalışan personellere mobbing uygulandığını ifade eden, Güven Haber Sendikası ve Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu Güllük’te PTT önünde bir eylem gerçekleştirdi. Haber-sen Genel Sekreteri Mustafa Yiğit, az personel, çok iş mantığı ile iş ve işlemlerin yürütüldüğünü söyleyerek, “Varlık fonuna aktarıldıktan sonra her geçen yıl bir öncekini aratacak mahiyette zarar açıklanmakta. Bu da yetmezmiş gibi, zararın kaynağı olarak da personel giderleri gerekçe gösterilmektedir. Az personel çok iş mantığı ile iş ve işlemler yürütülmeye çalışılmakta, bununla da yetinilmeyerek, genel müdürlüğün verdiği iddia edilen ‘Şifahi’ bir talimat ile artan Devir Oranlarını azaltmak amacıyla, personel alımı yapmak yerine taşeron firma personellerine, kanunsuz ve hukuksuz mahiyette, üstelik yeterli eğitim dahi verilmeden tebligat evrakları emanet edilmiştir. Alınan bu karar firma personeli emekçilerimizi göz göre göre ateşe sürüklemektedir. Bunun bir örneği de bugün basın açıklamamıza ev sahipliği yapan Antalya ilinde yaşanmaktadır” ifadelerine yer verdi.

“UCUBE EMİRLERDEN VAZGEÇİN”

Yaşanabilecek her türlü olumsuzluklarda Güven Haber-Sen olarak konunun takipçisi olacaklarını belirten Yiğit, “Bu vesile ile Genel Müdürlüğün almış olduğu, ancak yazılı olarak tebliğ etmeye cesaret edemediği bu hukuksuz kararı kınıyor, bir an evvel bu uygulamadan vazgeçilmesini ve her unvanda yeterli sayıda personel alımı için gerekli adımların ivedilikle atılmasını bekliyoruz. Son dönemde personeli canından bezdiren bir diğer olay da 120 gönderi dayatması ve teslim oranlarının yüzde 80 veya en az 80 adet olması, oran veya adetlerin altında kalan personelin de yazılı ikaz, soruşturma ve sürgün edilmekle tehdit edilmesidir. Yer yer küstahça ve sahada neler yaşandığına dair en ufak bir fikir sahibi olunmadan verilen bu ucube emirlerden vazgeçin. Kayıtlı gönderi ve tebligat evraklarının ne şekilde teslim edileceği mevzuat usul esas ve kanunlarca açıkça izah edilmişken yapılan bu baskıcı uygulama, personeli usulsüzlüğe zorlamakta ve telafisi mümkün olmayacak sonuçlara sürüklemektedir. Nasıl ki bir polis memuruna her gün 50 hırsız yakalayacaksın denmiyor ise, nasıl ki bir doktora günde 20 ameliyatı yapacaksın denemeyecek ise, posta memuruna da sayı dayatması kabul edilemez” dedi.

“DERDİMİZ SAKAL BIRAKMAK DEĞİL”

Yapılan eyleme katılan vurgulayan Birleşik Kamu-iş Konfederasyonu Başkanı Mehmet Balık ise asıl dertlerinin hayatta kalabilmek olduğunu ve aralık ayında yapılacak zammın hiçbir şekilde katkısının olmayacağını vurguladı. Başkan Balık, “TÜİK yüzde 2.17 oranında bir enflasyon açıkladı, oysa gerçek rakam bunun tam üç katı, 9 ay içerisinde yüzde 7 civarında bir enflasyon yaşadık. Ağustos ayına girdiğimiz zaman kamu çalışanları, 15 Temmuz’da aldığı maaşlarını yüzde 6 daha eskimesiyle karşı karşıya kaldı. Bununla ilgili Hükümet kanadından, AKP iktidarından bir talep konuşan var mı? Çalışma Bakanı çıkıp, ‘Çalışanları ezdirmeyeceğiz, aralık ayında onlara çok yüksek bir oranda enflasyon zammı yapacağız’ dedi. Dolayısıyla şimdi yetkili sendikalar Memur-Sen ve Kamu-Sen burada söz söyleyenlere ortaklaşa hareket edenlere seslenmek istiyorum. Kamu çalışanlarının emeklilerin ve asgari ücretlinin içinde bulunduğu durumu gündeme getirmek yerine çalışanlarına şöyle bir mesaj gönderiyor; ‘sakal bırakabilirsiniz, sakalla ilgili karar aldık’ diye. Derdimiz sakal bırakmak değil, derdimiz hayatta kalmak, yaşamak ve çocuklarımızın yaşayabileceği ekonomik ortamlara kavuşmak diyorum” dedi.

Yorum Ekle

İlk Yorumlayan Siz Olun!
Güven İletişim ve Haberleşme Çalışanları Memur Sendikası

Türkiye genelinde hizmet veren Güven İletişim ve Haberleşme Çalışanları memur Sendikası'na ait kurumsal bilgilerin, faaliyetlerin, çalışmalar ve etkinliklerin yer aldığı kurumsal web sitesi.

Güven Haber-Sen

Anadolu yakası PTT Başmüdürlüğü yanı Rıhtım / İSKELE İŞ HANI kat:2 d:11
34000 kadıköy / İstanbul

Güven Haber Sen © Tüm Hakları Saklıdır.